Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Zajączek wielkanocny – skąd się wziął @ Jannoon028 / Freepik
Wielkanoc to najważniejsze święto katolickie, ważniejsze nawet od Bożego Narodzenia, bo to właśnie Zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą tajemnicą wiary i istotą chrześcijaństwa. Dlatego symbolem świąt wielkanocnych jest baranek (symbol ofiary Chrystusa) i jajko (symbol życia oraz odradzania się do nowego życia). Niespodziewanie jednak obok tych symboli pojawia się również zając.
Tak właściwie nie wiadomo kiedy i czemu zajączek pojawił się w tradycji wielkanocnej oraz co dokładnie symbolizuje. Skojarzenie zajączka z Wielką Nocą być może związane jest ze średniowieczną tradycją płacenia podatków w naturze, a także z nadejściem wiosny, którą zając zwiastuje pojawiając się w tym czasie na polach. W tradycji pogańskiej zając jest symbolem płodności, urodzaju, życia i szczęścia. W ten sposób symbolika ta łączy się z symbolem jajka, które również oznacza życie. Zając wielkanocny szczególnie został rozpowszechniony dzięki kartkom pocztowym z wielkanocnymi życzeniami, na których pojawiał się w towarzystwie pisanek i kurczaczków.
Prezenty dzieci dostawały zwykle od świętego Mikołaja w święta Bożego Narodzenia. Od niedawna jednak również w święta Wielkiej Nocy maluchy otrzymują drobne podarunki. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Niemiec, jednak jak na razie jest on popularny tylko w kilku regionach, a konkretnie na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce.
Według tej tradycji zajączek wielkanocny w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę chodzi z koszyczkiem i zostawia ukryte w różnych miejscach drobne upominki. W dzień Wielkiej Nocy dzieci po śniadaniu wielkanocnym chodzą po domu lub ogrodzie czy parku i szukają ukrytych upominków. Prezenty od zajączka wielkanocnego to głównie słodycze np. czekoladowe jajka, lizaki, cukierki, figurki zajączków i kurczaczków. Dawniej były to prawdziwe jajka.
Kupowanie prezentów specjalnie produkowanych na święta wielkanocne, które koniecznie muszą być w kształcie zajączka, kurczaczka lub jajka albo w opakowaniu z nadrukiem kojarzącym się ze świętami Wielkiej Nocy wydaje się przesądzać cel tego zwyczaju. Ewidentnie bowiem producenci słodyczy i różnych gadżetów wykorzystują symbole świąt, aby na nich zwyczajnie zarobić. W taki sposób święta Wielkiej Nocy stają się komercyjnym narzędziem dla przedsiębiorców. Być może jest to jakiś sposób na rozrywkę i wyrwanie się z codziennej rutyny, jednak dla katolików święta Wielkiej Nocy to bardzo głębokie przeżycie duchowe, czas zadumy i oczekiwania na radość ze Zmartwychwstania. Dlatego właśnie Kościół nie uznaje symboliki zająca wielkanocnego, a święta Wielkiej Nocy kojarzy z symbolem jajka (nowe życie) i Baranka (poświęcenie i ofiara Chrystusa).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.